آرامگاه سید تاج الدین غریب

آرامگاه سید تاج الدین غریب
اولین نفری باشید که رأی می‎دهید
نام مکان : آرامگاه سید تاج الدین غریب
آدرس : استان فارس، شهرستان شیراز، دروازه کازرون
تعداد بازديدها: 260
محل : شهرستان شیراز
نوع مکان : تاریخی

معرفی

بقعه سید تاج الدین غریب از بقاع متبرکه شیراز است که پیش از دوره قاجاریه در نزدیک دروازه کازرون احداث شده است. این بقعه، آرامگاه جعفربن فضل بن جعفربن علی ابن ابی طالب(ع) ملقب به «تاج الدین» و «غریب» است. همچنین مقبره محمدبن حسن مثنی ابن حسن بن علی بن ابی طالب(ع) نیز در این مکان قرار گرفته است.
آرامگاه غریب شیراز 6
در این بقعه که دارای گنبدی نیلوفری است روبه شمال و درکوچه ای منتهی به بازار میوه فروش ها قرار گرفته است. در سر در ورودی نیز کاشی هفت رنگ استفاده شده و بر روی آنها تصاویر گل و بته نقش بسته است. بر روی برخی از آنها نیز آیات قرآنی و احادیث به خط ثلث نگاشته شده است.
بر روی در ورودی که چوبی است ومنبت کاری شده نیز احادیثی به صورت منبت نقش بسته است. بر بالای در، پنجره های مشبک از قطعات چوب و شیشه رنگی وجود دارد. در پشت در، یک هشتی وجود دارد که کاربندی شده و دارای گنبدی کم خیز است. در این بقعه، حیاطی به شکل مربع وجود دارد که در وسط آن حوضی سنگی که حوضی کوچک تر در آن است قرار دارد. اطراف حیاط را نیز درختان اکالیپتوس، بید و چنار پوشانده است.
روی بدنه ستون ها و طاق ایوان، کاشی یک رنگ مزیّن شده است. در پیشانی ایوان نیز، یک حدیث از حضرت محمد(ص) و چهار حدیث از حضرت علی(ع) بر روی کاشی لاجوردی نگاشته شده است. بر فراز سر در ورودی حرم که در سمت راست ایوان قرار دارد به وسیله کاشی یک رنگ، مقرنس کاری شده است و به وسیله کاشی هفت رنگ نیز وقایع کربلا به تصویر کشیده شده است.
ساقه و تاج گنبد نیز از داخل مزیّن به آیات قرآنی به خط استاد نسابه بر روی کاشی با زمینه آبی می باشد. ازاره های حرم تا ارتفاع یک متر و بیست سانتی متر از سطح زمین سنگ مرمر است. این بقعه در تاریخ 13/04/1380 با شماره 4513 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

گالری تصاویر

معرفی ویدیوئی

مکان یابی بوسیله نقشه

نوشته‎های مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.