شاهچراغ (ع)

شاهچراغ (ع)
اولین نفری باشید که رأی می‎دهید
نام مکان : آرامگاه شاهچراغ
آدرس : استان فارس، شهرستان شیراز، خیابان 9 دی،  حرم مطهر شاه‌چراغ
تعداد بازديدها: 412
محل : شهرستان شیراز
نوع مکان : تاریخی

معرفی

حضرت سيد امير احمد(علیه السلام) ملقب به شاهچراغ و سيدالسادات الاعاظم، فرزند بزرگوار امام موسی كاظم(علیه السلام) است. پسران امام هفتم علیه السلام بنا به مشهور نوزده نفر می باشند. حضرت احمد بن موسی(علیهم السلام) و محمد بن موسی(علیهما السلام) از یک مادر که (( ام احمد)) خوانده می شد متولد گردیدند.
شاهچراغ شیراز 8
معماری آستان اولین بنای حرم مطهّر حضرت شاهچراغ(ع) را به زمان عضدالدوله دیلمی فرزند حسن ملقب به رکن الدوله از سلاطین آل بویه نسبت می دهند. تعمیرات بنای قبلی و اضافه نمودن ابنیه جدید در زمان اتابکان فارس به دستور امیر مقرب الدین مسعود بدر الدین وزیر اتابک ابوبکر سعد زنگی صورت گرفته است.
صحن مرکزی مستطیلی است به مساحت چهارده هزار متر مربع که در اطراف آن 162 غرفه در دو طبقه ساخته شده است. ضریح ضریح مطهّر تماماً از نقره ساخته شده و بالای آن با برگ های طلایی تزیین گردیده است. طول ضریح مطهّر 3.58 مــتر، عرض 2.26 متر و ارتفاع آن 2.92 متر می باشد. در داخل ضریح، روی مرقد مطهّر صندوقی بسیار زیبا از خاتم ساخته شده است. ستون های بدنه داخلی و سقف ضریح مطهّر با خاتم و چوب تزيين شده است. خاتم کاری داخل اين ضریح مطهّر در سال 1382 انجام شده است.
طرح کاشی کاری گنبد معرق و در آن رنگ های مشکی، کرم، سبز، قهوه ای، زرد، سفید، فیروزه ای، لاجوردی و طلائی استــفاده شده است و نوع کاشی آن جسمی می باشد. گلدسته دارای دو گلدسته در شمال و جنوب ایوان است که ساختمان آن بتن آرمه می باشد، گلدسته شمالی به اسماء الله مزین گردیده در حالی که بر گلدسته جدید اسامی ائمّه اطهار و القاب ایشان با ظرافت خاص نقش بسته است که این مهم توسط تولیت آستان مبارک طراحی شده است.
سر گلدسته حدوداً سه تن وزن دارد. اسکلت آن فلزی و با چوب و مس روکش شده است. این گلدسته از هشت ترک تشکیل که در هر ترک آن اسماء الله با قلمکاری و مینا کاری تزئین گردیده است. بالای ستون ها مقرنس و جــان پناه اطراف گلدسته از نرده چوبی با طرح گره 6 بند ساخته شده، ارتفاع گلدسته تا زیر اتاق مؤذن 20.40 متر، با اتاق مؤذن 23.20 متر قطر پائین 2.2 متر، قطر بالا 2.35 متر، ارتفاع سر گلدسته 3.65 متر می باشد. درب های ورودی حرم مطهّر هفت درب ورودی اصلی در صحن مطهّر دارد. دو درب از سمت شمال (ورودی خواهران)، دو درب در سمت جنوب(ورودی برادران) و یک درب طلا ورودی از ایوان مطهّر و دو ورودی از ایوان مطهر که به تازگی ایجاد گردیده است.

گالری تصاویر

معرفی ویدیوئی

مکان یابی بوسیله نقشه

نوشته‎های مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.