غار شفق

غار شفق
اولین نفری باشید که رأی می‎دهید
نام مکان : غار شفق
آدرس : استان فارس، شهرستان جهرم، بخش سیمکان
تعداد بازديدها: 373
محل : شهرستان جهرم
نوع مکان : تاریخی

معرفی

غار شفق در ۱۴۰ کيلومتری شرق شيراز، در شهرستان جهرم بخش سیمکان در ۷۵ کیلومتری جهرم و دقیقا روبروی روستای کوشکسار قرار گرفته است. غار شفق غاری آهکی می باشد و از غارهای تونلی و طبقاتی است. این غار دارای استلاگمیت و استلاکتیت های منحصر به فردی می باشد. اين غار، سه دهانه دارد و درون آن مانند سالنی است که گنجايش صدها نفر انسان را دارد.
غار شفق جهرم 6
این غار در دهه چهل شمسی توسط کوهنوردان فارس کشف شد. از لحاظ غار سنگها این غار غنی نمی باشد. رطوبت داخل غار نیز نسبتا بالاست.
 غار شفق دارای آب فراوان، چاه‌های متعدد و استالاگميت و استالاکتيت‌های بی شماری است و يکی از بزرگترين و زيباترين غارهای ايران به شمار می رود. دهانه ورودی این غار در ارتفاع ۲۰۰ متری از کف دره قرار دارد و نام این دره که غار در آن قرار گرفته است تنگ تیهو می باشد و این بخاطر تیهوهای فراوانی است که در این تنگه قرار دارد.
ورودی غار دوطبقه و در حدود ۸متر ارتفاع دارد و در حدود ۵۰درصد رطوبت دارد و دارای خفاشهای بیشماری است که در غار در حال پرواز هستند که گاهی اندازه آنها به اندازه یک مرغ خانگی است و حشرات زیادی نیز در آن وجود دارد. جانداران درون غار شامل خفاش، عنکبوت، سوسک و هزار پا هستند.
پس از وارد شدن به غار وطی یک مسیر ۵۰متری به یک تالار بزرگ میرسیم که در حدود ۵۰ در ۴۰ متر است که به ۲ راه ختم میشود، راه سمت راست که درحدود ۲۰۰ متر است و دارای ۲ چاله ۳.۵ متری است که بین این دو چاله دالانی بسیار زیبا از قندیلها تشکیل شده است و دارای آب می باشد. وجود سفال‌هاي شکسته الوان در غار شفق نشان می دهد که اين مکان در گذشته به عنوان سکونت‌گاه انسان مورد استفاده قرار می گرفته است.

گالری تصاویر

مکان یابی بوسیله نقشه

نوشته‎های مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.