پارک سیفیه

پارک سیفیه
اولین نفری باشید که رأی می‎دهید
نام مکان : پارک سیفیه
آدرس : استان همدان، شمال شرقی ملایر، انتهای بلوار پارک، مقبره یا پارک سیف الدوله
تعداد بازديدها: 426
محل : شهرستان ملایر
نوع مکان : تاریخی، گردشگری

معرفی

ارک سیفیه قدیمی ترین پارک کشور است که توسط قاجاریان ابتدا برای تفریح خودشان ساخته شد و در سال 1304هجری رسما پارک شهر ش د.پارک سیفیه قدیمی ترین پارک غرب کشور است، که در سال 1304 هجری توسط سیف الدوله (نوه فتحعلی شاه) در زمان حکومتش بر ولایت ملایر بعنوان پارک به مردم تقدیم شد و قبل از آن باغ شخصی خاندان سلطنتی در ملایر بود که برای تفریحاتشان از آن استفاده می کردند.
پارک سیفیه ملایر 8
این بوستان در شمال شرقی ملایر و در دامنه کوه گرمه قرار گرفته و در مساحتی در حدود 10 هکتار بنا شده است. این بوستان دارای درختان چنار کهنسال برای ایجاد سایه، حوضچه ها و آبنما و جنگل مصنوعی بر روی تپه ها است.
این بوستان که جزو اولین تفریگاه های سنتی ایران زمین است توسط مهندسین ایتالیایی طراحی و ساخته شده است. بوستان سیفیه دارای دو استخر و مسجدی است که توسط سیف الدوله احداث شده است و ساختمانی که ظاهرأ محل سکونت بانی آن بوده است. این پارک به شکل های صلیبی و بیضی ساخته شده است و آب مورد نیاز آن از طریق احداث قناتی در 8 کیلومتری زرک توسط مقنیان یزدی از کوه های اطراف به محوطه پارک انتقال یافت.
 مجموعه پارک و مقبره سیف الدوله تحت عنوان باغ ایرانی در تاریخ 22/5/84 به شماره 13358 در فهرست آثار تاریخی و ملی ایران به ثبت رسیده است.

گالری تصاویر

معرفی ویدیوئی

مکان یابی بوسیله نقشه

نوشته‎های مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.