آرامگاه شیخ روزبهان

آرامگاه شیخ روزبهان
اولین نفری باشید که رأی می‎دهید
نام مکان : آرامگاه شیخ روزبهان
آدرس : استان فارس، شهرستان شیراز، خیابان لطفعلی خان زند
تعداد بازديدها: 497
محل : شهرستان شیراز
نوع مکان : تاریخی

معرفی

آرامگاه شیخ روزبهان – ابومحمد روزبهان بن ابی نصر بقلی فسوی از علما و عارفان فارس است که در سال 522ه.ق در فسا به دنیا آمد و در سال 606ه.ق در سن 84 سالگی در شیراز در گذشت. آرامگاه وی در شیراز، در انتهای شرقی خیابان لطفعلی خان زند در محله ای که آن را به مناسبت وجود قبر شیخ، درب شیخ می خوانند واقع شده است. در محوطه آرامگاه سه پله سنگی قرار دارد که به ایوانی بدون سقف منتهی می شود و در اطراف ساختمان کشیده شده است.
شیخ روزبهان شیراز 1
شیخ روزبهان ابومحمدبن ابو نصر بقلی فسایی شیرازی به سال 522 هجری در شیراز در خانقاه خود که اکنون این بنا در آن جا برپا شده است جهان را بدرود گفت. این عارف بزرگوار جامع بین کمالات صوری و معنوی، قال و حال، زهد و عشق، صحو و سکر، تحقیق و تعلیم در شریعت و طریقت و پیشوای کاروان راه حقیقت بوده است.
آثار شیخ روزبهان: 1. لطایف البیان فی تفسیر القرآن 2. عرایس البیان فی حقایق القرآن 3. مکنون الحدیث 4. حدائق الاخبار 5. الموشح فی المذاهب الاربعه 6. کتاب العقاید 7. کتاب الارشاد 8. کتاب المناهج 9. مشرب الارواح 10. منطق الاسرار 11. رساله الانس فی روح القدس 12. کتاب العرفان فی خلق الانسان 13. سیرالارواح 14. عبهر العاشقین 15. لوامع التوحید 16. مسالک التوحید 17. شرح العجب و الستار فی مقامات اهل الانوار 18. سیر الارواح 19. السالکین 20. شرح الشطحیات فارسی 21. سوۀ القلوب 22. سلوۀ العاشقین 23. مقاییس السماع 24. صفوۀ مشارب العشق 25. دیوان المعارف 26. تحفۀ المحبین 27. منهج السالکین.
حیاط آرامگاه با سنگ چکشی شده و کف اتاق ها از موزاییک پوشیده شده است. سنگ قبر شیخ در صدر محوطه قرار گرفته است. سنگ صندوقی بزرگی که در حاشیه آن نام 14 معصوم به خط ثلث نوشته شده است بر روی آن نصب شده است. بر روی سنگ قبر تاریخ وفات شیخ با این عبارت:«فی منتصف محرم سنه ست و ستمائه» نوشته شده است. طول سنگ قبر یک متر و 69 سانتی متر و عرض آن 56 سانتی متر و ارتفاعش 46 سانتی متر می باشد. آرامگاه شیخ روزبهان در تاریخ 26/12/1353 با شماره 1043 در فهرست آثار ملی ایران ثبت گردید.

گالری تصاویر

معرفی ویدیوئی

مکان یابی بوسیله نقشه

نوشته‎های مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.