خانه نصیرالملک

خانه نصیرالملک
اولین نفری باشید که رأی می‎دهید
نام مکان : خانه نصیرالملک
آدرس : استان فارس، شهرستان شیراز، خیابان لطفعلی خان زند
تعداد بازديدها: 470
محل : شهرستان شیراز
نوع مکان : تاریخی

معرفی

خانه نصیر الملک از خانه های دوران قاجاریه در شیراز است که در محله گود عربان، در مجاورت خیابان لطفعلی خان زند و در کنار مسجد نصیر الملک واقع شده است. این خانه بخشی از مجموعه بزرگ جلو خان (فضایی شبیه به میدان) حمام، آب انبار و مسجد بوده که توسط حاجی میرزا حسنعلی خان نصیر الملک، فرزند سوم حاجی قوام الملک و از حاکمان فارس در دوره قاجاریه، ساخته شده و هم اینک جلو خان و حمام آن تخریب شده است.
خانه نصیرالملک شیراز 1
این خانه دارای دو حیاط شمالی و جنوبی است که یک محور اصلی طولی دارد که در راستای آن، اندرونی و اتاق بزرگ ارسی آن و بیرونی و اتاق ارسی بیرونی قرار گرفته است. از این مجموعه، تنها اندرونی خانه و اتاق ارسی چلیپاشکل آن باقی مانده و بیرونی تبدیل به کلانتری نیروی انتظامی شده بود و فعلاً متروک است. ورودی خانه در ابتدا در یک جلو خان قرار داشته که با احداث خیابان، جلو خان، هشتی و بخشی از پله ارتباطی به اتاق های جانبی اندرونی نیز تخریب شده است.
تزیینات گچ و آینه عمده ترین تزیینات منزل نصیر الملک را تشکیل می دهند. اتاق های طبقه دوم دارای دو ردیف طاقچه با تزیینات گچ و آینه است. تالار و اتاق ها شامل طاقچه ها، رف ها با تزیینات گچ و آینه با نقوش ترکیبی ایرانی و اروپایی است. سقف در دو طبقه به صورت تخت کوبی و دارای نقاشی هایی به سبک اروپایی است. در نقاشی ها، تصاویر خانه ها، کلیساها و چهره های اروپایی دیده می شود.
در امتداد جنوبی راهرو شرقی کنار تالار اصلی گاو چاهی قرار دارد که هنوز قسمت هایی از حوض و راه جلو چاه باقی مانده است. در سال های اخیر این خانه توسط سازمان میراث فرهنگی فارس مرمت شده است و اکنون از آن به عنوان پایگاه پژوهش بافت قدیم شیراز استفاده می شود. این خانه در سال 30/2/1354 با شماره 1068 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

گالری تصاویر

معرفی ویدیوئی

مکان یابی بوسیله نقشه

نوشته‎های مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.