نقش رستم

نقش رستم
اولین نفری باشید که رأی می‎دهید
نام مکان : نقش رستم
آدرس : استان فارس، شهرستان مرودشت، 6کیلومتری تخت جمشید
تعداد بازديدها: 267
محل : شهرستان مرودشت
نوع مکان : تاریخی

معرفی

نقش رستم در شهرستان مرودشت و در 6 کیلومتری تخت جمشید، در مسیر راه اصلی شیراز – اصفهان و در امتداد کوه استخر، حسین کوه و یا کوه نِفِشت در دشت مرودشت رو به سمت شمال غربی، محوطه ای وجود دارد که آثاری از دوران هخامنشی و ساسانی در آن نقش شده است. این محوطه که دربرگیرنده آرامگاه های پادشاهان هخامنشی و حجاری های دوره ساسانی بر روی سنگ هاست، نقش رستم خوانده می شود.
نقش رستم شیراز 4
در دوران اسلامی این آثار را به جمشید و پادشاهان کیانی نسبت داده و به مناسبت تصاویر منقوش شده پیروزی پهلوانان ایرانی بر دشمنان در این نقوش، این تصاویر را به نام رستم، پهلوان حماسی ایران خوانده، این مکان به نقش رستم معروف گردیده است.
در این محوطه تاریخی آرامگاه های شاهان هخامنشی، کعبه زردشت، کتیبه ها و نقش برجسته های ساسانی و آتشدان های سنگی قرار دارد. یکی از آثار منقوش در نقش رستم حجاری عیلامی بر فضایی مستطیل شکل به طول 7 متر و ارتفاع 5/2 متر می باشد که تصویر خدا و الهه عیلامی را در حالتی نیمرخ به وی چپ نشان می دهد که بر تختی مزیّن به تصاویر مار نشسته اند و گروهی نیز در حالت نیایش آنان، به تصویر کشیده شده اند.
تاریخ حجاری این نقش مربوط به حدود سال 300م می باشد. مجموعه نقش رستم در تاریخ 24/6/1310 با شماره 21 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

گالری تصاویر

معرفی ویدیوئی

مکان یابی بوسیله نقشه

نوشته‎های مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.