خانه منطقی نژاد

خانه منطقی نژاد
اولین نفری باشید که رأی می‎دهید
نام مکان : خانه منطقی نژاد
آدرس : استان فارس، شهرستان شیراز، خیابان احمدی
تعداد بازديدها: 266
محل : شهرستان شیراز
نوع مکان : تاریخی

معرفی

از خانه های اواخر دوران قاجاریه در شیراز است که در گذر مجاور ضلع جنوبی مسجد نو در خیابان احمدی واقع شده است. در ضلع جنوبی این خانه، شاه نشینی با تزییناتی هم چون نقاشی در بدنه و سقف و آینه خانه با ازاره ای از آینه وجود دارد.
خانه منطقی نژاد شیراز 7
دو اتاق در دو سوی شاه نشین وجود دارد که یکی دارای سقف نقاشی شده و بادگیر است و دیگری دارای تیرهای نقاشی شده سقف و شومینه گچبری است. در این نقاشی ها طرح های گل و بوته نیز تصاویری و نیز تصاویری از چهره زنان و تصاویری از قصرهایی به سبک اروپایی دیده می شود. ضلع شرقی و غربی خانه دارای اتاق های متعدد و نیز بخش های اندرونی خانه می باشد.
تزیینات این بنا دربرگیرنده دریچه های مشبک چوبی، به صورت ارسی با شیشه های رنگی، طاق های مقرنس کاری شده، درهای منبت و معرق کاری شده و گچبری است. این بنا در سال 1383مورد مرمت قرار گرفت و در سال 1384 توسط سازمان میراث فرهنگی و گردشگری استان فارس به موزه آرشیو “آوارها و نواها” تبدیل گردید که در برگیرندۀ بخش های مختلفی چون اتاق شنیداری، دیداری، آرشیو صوتی، تصویری، گالری ساز، گالری اسناد دست نوشته های استادان موسیقی، کارگاه ساخت ساز سنتی، تالار موسیقی و … می باشد. خانه منطقی نژاد در سال 1352با شماره 1490 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

گالری تصاویر

معرفی ویدیوئی

مکان یابی بوسیله نقشه

نوشته‎های مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.