عمارت لطفعلیان

عمارت لطفعلیان
اولین نفری باشید که رأی می‎دهید
نام مکان : عمارت لطفعلیان
آدرس : استان همدان، شهرستان ملایر، خیابان شهید مصطفی خمینی
تعداد بازديدها: 376
محل : شهرستان ملایر
نوع مکان : تاریخی

معرفی

عمارت لطفعلیان در خیابان شهید مصطفی خمینی ملایر قرار دارد. این خانه قدیمی، بخشی از یک مجموعه سکونت گاهی به یادگار مانده از دوره قاجار است. سازنده و مالک اولیه خانه، محسن مصدقی معروف به مصدق الممالک بوده و در عصر فتحعلی شاه قاجار به واسطه خویشاوندی که با دربار داشته با بهره‌گیری از معماران زبده آن دوره اقدام به ساخت این مجموعه کرده است.
عمارت لطفعلی خان ملایر 4
خانه قدیمی منصوری این خانه در بلوار سیف الدوله ملایر قرار دارد و متعلق به مرحوم عبدالصمد منصوری است. خانه منصوری دارای ساختمانی در حدود ۲۸۵۰ متر است. زیر بنای ساختمان ۴۷۰ متر و حیاط آن ۲۳۸۰ متر است.
در بهمن 82، خانه «لطفعلیان» ملایر در استان همدان به عنوان موزه فرهنگ و تاریخ ملایر پذیرای علاقه مندان تمدن ایرانی خواهد بود.
به گزارش «میراث خبر»، مرمت این خانه تاریخی با اعتباری معادل 168 میلیون ریال رو به اتمام است و در زمان باقی مانده مراحل آماده سازی آن برای موزه آغاز خواهد شد.
در عملیات احیای این بنا، مرمت پشت بام، تعویض تیرهای فرسوده، طراحی و ساخت ویترین انجام شد.
خانه لطفعلیان از بناهای دوره قاجار است و با 1200 متر زیربنا دارد شامل دو حیاط بیرونی و اندرونی است.
وجود شاه نشین بنا با سه در ارسی با زیبایی خاصی روشنایی اتاق را تامین می کند و تراش آجرنمای بدنه ها، فرم های قرینه و نقوش هندسی مسطح و نقش برجسته با الگوی اصیل آجرکاری ایرانی از برجسته ترین ویژگی هایی است که این بنا را در میان سایر آثار تاریخی ملایر برای ایجاد موزه فرهنگ و تاریخ در ملایر ممتاز کرده است.
 همچنین این بنا در اسفند ماه 1380 به ثبت فهرست آثار ملی در آمده است.

گالری تصاویر

معرفی ویدیوئی

مکان یابی بوسیله نقشه

نوشته‎های مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.