آرامگاه خواجوی کرمانی

آرامگاه خواجوی کرمانی
اولین نفری باشید که رأی می‎دهید
نام مکان : آرامگاه خواجوی کرمانی
آدرس : استان فارس، شهرستان شیراز، دروازه قرآن
تعداد بازديدها: 305
محل : شهرستان شیراز
نوع مکان : تاریخی

معرفی

کمال الدین ابوالعطاء متخلص به خواجو شاعر قرن هشتم، در سال 689ه.ق در کرمان به دنیا آمد و در سال 722ه.ق در شیراز درگذشت. آرامگاه وی در شیراز، در دامنه کوه صبوی و در ابتدای جاده شیراز-اصفهان، در تنگ الله اکبر قرار گرفته است. قبر وی مشرف بر دروازه قرآن است. آب چشمه معروف رکن اباد نیز از کنار مقبره خواجو می گذرد.
خواجوی کرمانی شیراز 5
این آرامگاه در سال 1315 با اعتبارات اداره فرهنگ فارس ساخته شد. محل آرامگاه در محوطه ی بدون سقف قرار دارد. در وسط صفه آن سنگ قبری است که بالای آن محدّب و دارای برآمدگی است. روی این سنگ کتیبه ای که بیانگر قبر خواجو باشد، وجود ندارد. فقط بالای سنگ عبارت:«کل من علیها فان و یبقی وجه ربک ذوالجلال و الاکرام» به خط ثلث نوشته شده است.
در سال 1370 توسط دانشکده ادبیات دانشگاه کرمان، کنگره بین المللی بزرگداشت خواجو در کرمان برگزار شد و مراسم اختتامیه این کنگره در شیراز انجام شد. در همان زمان توسط شهرداری شیراز و استانداری فارس، آرامگاه خواجو مرمت و بازسازی شد. این بازسازی در برگیرنده بازسازی کف و بدنه و ایجاد یک سری دیواره های عمودی با مصالح سنگ بود. سردیس سنگی خواجو که از سنگ یکپارچه کوه تراشیده شده است در این مکان قرار دارد. بنای آرامگاه خواجوی کرمانی در تاریخ13/12/1351 با شماره 916 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

گالری تصاویر

معرفی ویدیوئی

مکان یابی بوسیله نقشه

نوشته‎های مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.