مدرسه خان

مدرسه خان
اولین نفری باشید که رأی می‎دهید
نام مکان : مدرسه خان
آدرس : استان فارس، شهرستان شیراز، خیابان لطفعلی خان زند
تعداد بازديدها: 373
محل : شهرستان شیراز
نوع مکان : تاریخی

معرفی

مدرسه خان در شیراز در محله اسحاق بیگ و در خیابان لطفعلی خان زند پس از سه راه احمدی در سمت چپ واقع است. این مدرسه توسط الله وردیخان، حاکم فارس احداث گردید و به وسیله فرزندش امام قلی خان در سال 1024ه.ق در زمان حکومت شاه عباس صفوی به اتمام رسید. فضای مدرسه دارای زیربنایی برابر با 7686 متر مربع است و مساحت کل فضا برابر با 5003 متر مربع می باشد.
مدرسه خان شیراز 2
صحن مدرسه دارای 51 متر طول و 45 متر عرض است. سردر مدرسه دارای طاق ضربی است و پوشیده از کاشی های رنگی است که با تصاویر گل و ترنج تزیین شده است و در زیر سقف طاق نیز با کاشی های معرق رنگین تزیین شده است.
بدنه، پیشانی، جرزها و بخشی از دیوارهای دو طرف پوشیده از کاشی های رنگینی است که دارای طرح های گل و بوته اسلیمی متفاوتی است. بر روی این کاشی ها و در میان ترنج ها، طرح های مختلفی از تصاویر پرندگان، گل ها، درختان و خطوط اسلیمی بر روی زمینه های مختلف وجود دارد. در بالای پیشانی سردر و در کمرکش زیر طاق دو کتیبه وجود دارد که بر روی آن آیات قرآنی به خط ثلث و با قلمی درشت نوشته شده است.
بالای هر کدام از پیشانی ایوان ها نیز کتیبه ای است که بر روی آن آیات قرآنی به خط ثلث نگاشته شده است، در لبه داخلی زیر طاق آیات قرآنی به خط ثلث عالی نوشته شده است. در وسط بدنه طاق در مجلسی که با تصاویر گل و پرندگان مزیّن شده، عبارت «قل الله تبارک و تعالی شأنه اِنَ المتقین فی جَنات و عیون، سنه 1249» نوشته شده است.
هم اینک این مدرسه، زیر نظر آیت الله ملک حسینی به حوزه علمیه تبدیل شده است. در تابستان سال 1377 در این مدرسه، کنگره بزرگداشت ملاصدرا برگزار گردید. این مدرسه در تاریخ 15/10/1310 با شماره 75 در فهرست آثار ملی به ثبت رسانده است.

گالری تصاویر

معرفی ویدیوئی

مکان یابی بوسیله نقشه

نوشته‎های مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.