آستانه سید علاالدین حسین(ع)

آستانه سید علاالدین حسین(ع)
امتیاز از 2 رأی 3 (60%)
نام مکان : آستانه سید علاالدین حسین(ع)
آدرس : استان فارس، شهرستان شیراز، جنوب شرقی شیراز، محله آستانه
تعداد بازديدها: 682
محل : شهرستان شیراز
نوع مکان : تاریخی

معرفی

آستانه یا آرامگاه سید علاء الدین حسین معروف به حسین کوچک، فرزند امام موسی کاظم(ع) و برادر شاه چراغ(ع) است که در میدان آستانه، در جنوب شرقی شیراز و در محله بالا کفت واقع شده است. اواخر قرن هشتم و اوایل قرن نهم، یعنی در زمان قتلغ خان، حاکم فارس، بنای اولیه آرامگاه سید علاء الدین حسین ساخته شد. آرامگاه درون باغی که به باغ قتلغ معروف بوده قرار داشت. بعد از مدتی باغ مزبور ویران گشت و قبر امامزاده نیز ناپدید شد.
علاالدین حسین شیراز 2
در اواسط دوران صفوی شخصی به نام میرزا علی که از مدینه به شیراز آمده بود قبر امامزاده را پیدا کرد و آن را تعمیر اساسی کرد. پس از آن خلیل سلطان ذوالقدر حاکم فارس، در زمان سلطنت شاه اسماعیل صفوی به تجدید بنا و تزیین آن پرداخت و در سال 923ه.ق کار تزیین آرامگاه را به پایان رساند.
در حال حاضر این گنبد با کاشی های معرق پوشیده شده و اطراف ان با کاشی های رنگین گل و بته دار مزیّن شده است. مرقد امامزاده در شاه نشین جنوبی واقع شده است و دیوارها و طاق آن آیینه کاری شده است. ضریح فلزی امامزاده قلمکاری شده است. دو در برای داخل شدن به حرم وجود دارد که هر دو چوبی و منبت کاری شده هستند. یک در دیگر از طلا کار هنرمندان اصفهان است نیز برای حرم تهیه و نصب شده است.
در زاویه جنوب غربی آرامگاه برجی مکعب شکل از سنگ های سفید ساخته شده که در چهار سوی آن ساعت هایی کار گذاشته اند. در زاویه جنوب شرقی آرامگاه که در حدود 80 سانتی متر از سطح حیاط بالاتر است بنایی وجود دارد که متعلق به آرامگاه سید عبدالله حجاب(ضیاء السلطان) است. دو گلدسته کاشی کاری شده در دو طرف حرم قرار دارد. در بالای ضلع جنوبی کنار دو گلدسته نیز دو ایوان به حیاط مشرف می باشد.
هم اینک صحن دوم زیبایی همراه با محوطه سازی مناسب توسط سازمان اوقاف و امور خیریه فارس در این مکان در دست احداث است. این بنا در تاریخ 29/9/1316 با شماره 309 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. شماره 918 در فهرست آثار ملی ثبت شده است.

گالری تصاویر

معرفی ویدیوئی

مکان یابی بوسیله نقشه

نوشته‎های مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.