امامزاده علی ابن حمزه(ع)

امامزاده علی ابن حمزه(ع)
امتیاز از 1 رأی 1 (20%)
نام مکان : آرامگاه علی ابن حمزه (ع)
آدرس : استان فارس، شهرستان شیراز، خیابان حافظ
تعداد بازديدها: 420
محل : شهرستان شیراز
نوع مکان : تاریخی

معرفی

امامزاده علی بن حمزه (ع) از امامزاده های معروف در شیراز است که در جنوب دروازه قرآن نزدیک به دروازه اصفهان در جنب پل علی بن حمزه(ع) و در خیابانی که به نام حافظ موسوم است قرار گرفته است. اولین بار در زمان فرمانروایی عضدالدوله دیلمی بقعه وسیع و گنبدی به صورت کاربندی که در میان چهار تویزه قرار گرفته بود بر فراز قبر این امامزاده ساخته شد.
علی بن حمزه شیراز 3
ساختمان بقعه شامل حرم وسیع و آیینه کاری شده ای در دیوار و سقف است. در ضلع شمالی ساختمان، مرقد علی بن حمزه(ع) درون ضریحی از چوب و خاتم و فولاد قرار دارد و بر فراز آن گنبدی فیروزه ای رنگ دیده می شود. در طرفین حرم و در قسمت پایین آن یک راهرو و یک اتاق قرار دارد و در بخش بالایی آن دو گوشواره وجود دارد. در دو طرف بقعه نیز دو گلدسته نمایان است.
در اطراف بقعه، گورستان وسیعی به نام «جوان آباد» وجود داشته است. در سال 1305 که کار ساخت و ساز «هنرستان فارس» آغاز شد، قسمت جنوبی آن مسطح شد و قبر رحیم خان زند(م1191) فرزند کریم خان زند همراه با قبر یکی دیگر از فرزندان کریم خان که در سال 1185 فوت کرده بود جزء یکی از اتاق های این مدرسه درآمد و سمت شمالی آن نیز به باغ ملی تبدیل شد.
در حیاط این امامزاده چندتن از پادشاهان آل بویه نیز دفن شده بودند که اکنون از قبر آنان اثری نیست. از میان آنها می توان به عمادالدوله علی(م339ه.ق) رکن الدوله حسن(م366ه.ق) اشاره نمود. حیاط این امامزاده هم اینک پوشیده از قبرهای جدید و قدیمی است که حوضی کوچک در میان آن قرار دارد و دیواره های بیرونی، دارای تزئینات معقلی و معرق است و دیواره های داخلی، طاق نماست. بقعه امامزاده علی بن حمزه (ع) در تاریخ 20/1/1345 با شماره 534 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

گالری تصاویر

معرفی ویدیوئی

مکان یابی بوسیله نقشه

نوشته‎های مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.