مجسمه شير سنگی

مجسمه شير سنگی
اولین نفری باشید که رأی می‎دهید
نام مکان : مجسمه شیر سنگی
آدرس : استان همدان، شهرستان همدان، انتهای خیابان 12 متری سنگ شیر
تعداد بازديدها: 314
محل : شهرستان همدان
نوع مکان : تاریخی

معرفی

يكی از يادمان های تاريخ باستان در شهر همدان، مجسمه شير سنگی است كه در انتهای خيابان 12 متری سنگ شير و در وسط ميدان مربع شكلی به همين نام قرار گرفته است. تپه ای كه در حال حاضر مجسمه شيرسنگی بر روی آن واقع شده گورستانی باستانی است، زيرا تدفين های متعددی متعلق به دوره اشكانی از آن محل كشف شده است.
مجسمه شیرسنگی همدان 1
نمونه هايی از تابوت های مكشوفه از اين محل در موزه هگمتانه نگهداری می شود. تاريخ ساخت مجسمه شير سنگی مورد اختلاف است. به گفته محققين اين مجسمه و قرينه آن بنا به دستور اسكندر و به يادبود سردار محبوبش” هفايستيون”،كه در همدان درگذشت، ساخته شده و در دوسوی ورودی مقبره اين سردار نصب شده بود. از سويی هيأت و سبك ساخت مجسمه در مقايسه با نمونه های موجود در كشور يونان نيز مؤيد اين تاريخ گذاری است. لذا اين اثر را می توان از آثار اوليه دوره سلوكيان محسوب نمود.
به موجب روايات تاريخی به همراه قرينه اش جلوی دروازه شهر همدان قرار داشته و اعراب از آن با عنوان باب الاسد به معنای”دروازه شير” نام برده اند. در سال 319 ه.ق كه ديلميان، همدان را به تصرف خود درآوردند، اين دروازه تخريب و يكی از مجسمه ها را معدوم و به ديگری خساراتی وارد نمودند.
 مجسمه شيرسنگی همدان درتاريخ 15/10/1310 در فهرست آثار ملی و تاريخی ايران به ثبت رسيده است.

گالری تصاویر

معرفی ویدیوئی

مکان یابی بوسیله نقشه

نوشته‎های مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.