تپه هگمتانه

تپه هگمتانه
اولین نفری باشید که رأی می‎دهید
نام مکان : تپه هگمتانه
آدرس : استان همدان، شهرستان همدان، خیابان اکباتان
تعداد بازديدها: 388
محل : شهرستان همدان
نوع مکان : تاریخی

معرفی

سايت تاريخی هگمتانه در انتهای خيابان اكباتان قرار دارد و قريب به 40 هكتار وسعت دارد. اين تپه تاريخی به دوره ماد منسوب بوده و نام خود را از هگمتانه پايتخت دولت مادها اقتباس نموده است. اما براساس كاوشهای اخير عده ای از باستان شناسان آثار مكشوفه در اين شهر تاريخی مربوط به دوره اشكانيان و دوره های پس از آن می باشد. البته آثاری از دوره هخامنشيان نيز از اين سايت تاريخی كشف شده است كه بيانگر استقرار سياسی دولت هخامنشيان در همدان می باشد.
تپه هگمتانه همدان 1
هگمتانه به معنای” محل تجمع” بوده و از دو واژه پارسی باستان :”هگمتا” به معنای گردآمدن و پسوند اسم مكان “نا” تشكيل شده است. زمان استقرار حكومت ماد از 728 ق.م تا 550 ق.م می باشد و اگر چه اين مكان به محل و پايتخت استقرار مادها معروف گشته است ولی تا كنون شواهد محكمی دال از اين دوره بدست نيامده است.
با كشف سيستم معماری موجود كه متعلق به دوره اشكانيان می باشد، قدمت اين شهر به دوره اشكانی و پس از آن منصوب گشته است. از مجموعه ساختمان های مكشوفه كه در عمق 2تا 5 متری از سطح تپه قرار دارد بناهايی با ابعاد 5/17 *5/17 متر كشف گرديد‎.
مجموعه بناهای موجود در دو رديف موازی به صورت قرينه و پشت به يكديگر ساخته شده اند. بين هردو رديف بنای موجود معبری به عرض5/3 متر در جهت شمال شرقی –جنوب غربی ايجاد شده است. بخش هايی از حصار عظيم شهر به قطر تقريبی 9 متر و ارتفاع باقی مانده 8تا 12 متر نيز كشف شده است كه در فواصل معين دارای برج های عظيمی بوده است.
در شرق سايت، موزه هگمتانه قرار دارد كه آثار بسيار ارزشمندی از دوره های قبل و پس از اسلام را در خود جای داده است. هگمتانه پذيرای دو اثر تاريخی ديگر نيز در خود می باشد: كليسای “مريم مقدس” و كليسای “گرگوری استپانوس”.
 تپه تاريخی هگمتانه به شماره 28 در تاريخ 24/06/1310 در فهرست آثار ملی ابران به ثبت رسيده است.

 

گالری تصاویر

معرفی ویدیوئی

مکان یابی بوسیله نقشه

نوشته‎های مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.