گنبد نمکی

گنبد نمکی
اولین نفری باشید که رأی می‎دهید
نام مکان : گنبد نمکی
آدرس : استان فارس، شهرستان جهرم، بخش سیمکان
تعداد بازديدها: 417
محل : شهرستان جهرم
نوع مکان : تاریخی

معرفی

گنبد نمكی هكان كه برخی آن را به نام كوه نمك سيمكان نيز می شناسند، يكی از جاذبه‌های گردشگری شهرستان جهرم است كه در 40 كيلومتری شمال‌غرب اين شهر و در دامنه‌ جنوبی كوه گُرم در ارتفاع 1656متری از سطح دريا قرار دارد.
گنبد نمکی جهرم 1
شهرستان جهرم سه گنبد نمكی معروف در مناطق مختلف دارد؛ گنبد نمكی هكان، گنبد نمكی شاه علمدار در مرز جهرم و زرين‌دشت و نمكدان كه بين جهرم و فسا قرار دارد.
گنبد نمكی هكان در ميان اين سه گنبد كمتر شناخته شده و از اين رو دست‌نخورده‌تر باقی مانده است. اين كوه دو مسير از سمت روستای هكان و يك مسير دشوار از سمت بخش سيمكان دارد.
خود گنبد از نمك‌های سری هرمز كه بسيار قديمی و مربوط به دوره پالئوزيك است، تشكيل شده و همراه آن سنگ‌های آتشفشانی و دگرگونی قديمی نيز ديده می شود. بيشتر قسمت‌های آن توسط لايه‌ای از مارن‌های سبز و خاكستری پوشيده شده است. محل بالا آمدن اين توده نمك در كوه گرم در يك موضع فروافتاده قرار دارد. اين فروافتادگی از تنگ خوشاب تا غرب كندال نمك مشاهده می شود. از اين گنبد چندين مسيل جاری میشود كه همه در كندال نمك به هم متصل می شوند و در نهايت به رودخانه شور میريزند.
در كوه نمك انواع اشكال موجود در گنبدهای نمكی از جمله يخچال‌های نمكی، چشمه‌های شور، چاه‌های تخته‌سنگ و تلخاب، اشكال قارچی شكل، ستونی و ديگر اشكال ناشی از فرسايش آبی و نمكی و هالوكلاستی ديده می شود. سنگ‌های متورق، بلورهای نمكی، سنگ‌های رنگين آتشفشانی و دگرگونی، دره‌های باريك و پر و پيچ و خم و… از ديگر پديده‌های اين كوه است.
اين گنبد باعث شوری اراضی و آب منطقه شده است. نمك اين گنبد درجه خلوص مناسبی دارد و دو نوع نمك بلور و نمك كفه يا پودری دارد.

گالری تصاویر

مکان یابی بوسیله نقشه

نوشته‎های مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.