كتيبه های گنج نامه

كتيبه های گنج نامه
اولین نفری باشید که رأی می‎دهید
نام مکان : کتیبه های گنج نامه
آدرس : استان همدان، شهرستان همدان،  5 کیلومتری جنوب غربی همدان، دره ی عباس آباد
تعداد بازديدها: 465
محل : شهرستان همدان
نوع مکان : تاریخی

معرفی

در يكی از دامنه های كوه الوند و به فاصله 5 كيلومتری جنوب غربی همدان، در دره مصفای عباس آباد كتيبه های گنج نامه قرار دارد. در نزديكی گنجنامه، چشم انداز زيبايی از آبشار گنج نامه و دره های سرسبز عباس آباد، ديده می شود.
کتیبه های گنج نامه همدان 3
كتيبه هاي گنجنامه در مسير جاده شاهی عصر هخامنشيان بوده كه هگمتانه را به تخت جمشيد مرتبط می ساخته. اين راه همچنين يكی از راههای ارتباطی همدان به غرب و جنوب كشور و (ميانرودان) يا بين النهرين (عراق امروزی) بوده است. داريوش اول هخامنشی پس از اتمام كارسنگ نبشته های بيستون، دستور نقر كتيبه كنونی گنجنامه را داده است.
پس او فرزندش خشايارشاه نيز به پيروی از او كتيبه ای در سمت راست و كمی پائين تر از سنگ نبشته برجای گذارده است. هريك از كتيبه ها، در سه ستون به سه زبان عيلامی، بابلی و هخامنشی و20 سطر بر روی صخره ای بزرگ حك شده اند. ترجمه سنگ نبشته هر دو يكی است، تنها هر كتيبه به نام يكی از دو پادشاه داريوش يا خشيارشاه است.
ترجه متن سنگ نبشته ها:
“خدای بزرگ است اهورامزدا كه اين سرزمين را آفريد، كه آن آسمان را آفريد، كه مرد، انسان را آفريد،كه شادی را آفريد، كه داريوش را شاه كرد. شاهی از بسياری، فرمانروايی از بسياری، منم داريوش، شاه بزرگ، شاه شاهان، شاه كشورهای با ملت های بسيار، شاه اين سرزمين بزرگ دور دست، پسر ويشتاسب هخامنشی”.

گالری تصاویر

معرفی ویدیوئی

مکان یابی بوسیله نقشه

نوشته‎های مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.