امام زاده ابراهیم

امام زاده ابراهیم
اولین نفری باشید که رأی می‎دهید
نام مکان : امامزاده ابراهیم
آدرس : استان فارس، شهرستان شیراز، محله لب آب
تعداد بازديدها: 438
محل : شهرستان شیراز
نوع مکان : تاریخی، مذهبی

معرفی

امامزاده ابراهیم در شیراز در محله لب آب در نزدیکی گورستان دارالسلام واقع شده است. این بقعه که مدفن یکی از فرزندان امام هفتم، امام موسی کاظم (ع) است. توسط یکی از سرداران فارس به نام زکی خان ساخته شده است. حرم امامزاده در وسط یک حیاط قرار گرفته و آن را به دو قسمت شمالی و جنوبی تقسیم کرده است.
امامزاده ابراهیم شیراز 1
در قسمت شمالی تصویر چند صحنه از صحنه‌های واقعه کربلا و قیامت بر روی کاشی‌های هفت رنگ، بر روی پیشانی حرم دیده می‌شود. در وسط حیاط، در بخش شمالی حوضی مستطیل شکل وجود دارد. در قسمت جنوبی نیز طاق نماهایی وجود دارد که به اتاق یا آرامگاه‌های خصوصی تبدیل شده است. حرم امامزاده به شکل صلیب ساخته شده و شامل چهار شاه نشین است که مرقد امام در شاه نشین جنوبی واقع شده و معجر چوبی منبت کاری شده‌ای بر روی آن قرار گرفته است.
گنبد امامزاده هیچ تزیینی ندارد، اما در داخل حرم زیر گنبد آینه کاری و مقرنس کاری شده است. دیواره‌ها به صورت طاق نما هستند. از اره‌ها در بعضی قسمت‌های داخل حرم از سنگ مرمر تا ارتفاع 2/1 متر است. دیواره‌ها و سقف توسط حاج جعفر دالکی آیینه کاری شده است. در ورودی آرامگاه چوبی و قدیمی است که با دو پله به هشتی گنبددار باز می‌شود و وارد حیاط جنوبی می‌شود. در سه جبهه دیگر نیز آرامگاه‌های خانوادگی قرار دارد که دیواره‌های آنها طاق نماست.

گالری تصاویر

معرفی ویدیوئی

مکان یابی بوسیله نقشه

نوشته‎های مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.