آرامگاه بوعلی سينا

آرامگاه بوعلی سينا
اولین نفری باشید که رأی می‎دهید
نام مکان : آرامگاه بوعلی سینا
آدرس : استان همدان، شهرستان همدان، میدان بوعلی سینا
تعداد بازديدها: 339
محل : شهرستان همدان
نوع مکان : تاریخی

معرفی

بوعلی سينا از اهالی بخارا و از مشاهير فلسفه و اطباء ايران و عالم اسلام و يكی از متفكران جهان است. وی تحصيلات مقدماتی خود را در بخارا گذراند و بعد از آموختن قرآن و حساب و علم فقه به تحصيل علم منطق و رياضی پرداخت.
بوعلی سینا همدان 1
او تمام كتب معتبر در اين فنون كه ارسطو، جالينوس، بقراط، ارشميدس و بطلميوس و فرفوريوس به جای مانده بود را خواند و در سن 16 سالگی برای معالجه پادشاه سامانی دعوت شد و در سن 18 سالگی از كسب كليه علوم عقلی فارغ شد شروع به تأليف كتاب و رساله نمود.
بوعلی در سال 392 ه.ق در سن 22 سالگی به بخارا رفت. زندگی بوعلی سينا سراسر در رنج و سختی با توطئه چينی حسودان گذشت. او مدتی به وزارت شمس الوله ديلمی در همدان منصوب شد و پس از مدتی به دليل اتهام به مكاتبه با والی اصفهان به زندان افتاد.
بوعلی سينا در يكی از سفرهای علاءالوله به همدان در سال 428 ه.ق درگذشت و پيكرش در همدان در منزل و باغ خصوصی دوست و يار هميشگی اش “ابوسعيد دخدوك” به خاك سپرده شد. طرح و نقشه آرامگاه فعلی بوعلی سينا به سبك معماری قرنی كه حكيم درآن می زيسته و با اقتباس از بنای زيبای گنبد قابوس كه هم عصر بوعلی سينا زندگی می كرده توسط معمار برجسته هوشنگ سيحون در سال 1330 بنا گرديده است.

گالری تصاویر

معرفی ویدیوئی

مکان یابی بوسیله نقشه

نوشته‎های مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.