غار علیصدر

غار علیصدر
اولین نفری باشید که رأی می‎دهید
نام مکان : غار علیصدر
آدرس : استان همدان، شهرستان همدان، روستای علیصدر، شهرستان کبودر آهنگ
تعداد بازديدها: 263
محل : شهرستان همدان
نوع مکان : تاریخی

معرفی

غار علیصدر معروف به بزرگترین غار آبی جهان یکی از جاذبه‌های دیدنی کشور ایران است. این غار که در سال ۱۳۸۷ در فهرست میراث طبیعی ایران قرار گرفت بیست و سومین اثر طبیعی ملی است. هر چند غار علیصدر طولانی‌ترین غار آبی دنیا است اما ویژگی‌های محصورکننده و شگفتی‌های طبیعی این غار باعث می‌شود هنگام عبور از آن متوجه گذر زمان نباشید.
غار علیصدر همدان 5
آب غار علیصدر از طریق چشم های زیر زمینی که از دیواره و سقف ریزش می کنند تامین می شود و بدون مزه و بو است. آب این غار به قدری شفاف است که می توان تا عمیق ۱۴ متری این غار آبی را نیز مشاهده کرد. درجه حرارت آب در تمام طول سال ثابت و در حدود ۱۲ درجه سانتی گراد است و به دلیل وجود املاح آهکی فراوان غیر قابل خوردن است.
سقف غار در برخی قسمت ها به ارتفاع ۱۰ متری از سطح آب می رسد و در برخی قسمت ها با کربنات کلسیم خالص و در برخی بخش ها با عنصرهای دیگر پوشیده شده است. رسوباتی که در طول میلیون ها سال به شکل های مختلف در آمده اند و استالاکتیت ها (چکنده ها) و استالاگمیت هایی (چکیده) را تشکیل داده اند که در گوشه و کنار غار توجه هر بیننده و گردشگری را به خود جلب می کنند.
غار علیصدر ۱۹۰ میلیون سال سن دارد و در زمره غارهای زنده قرار می گیرد. آن گونه که علم زمین شناسی بیان می کند تا زمانی که صدای چکه های آب در غار به گوش می رسد و تا هنگامی که ترک های دیواره غار با لایه های آهک پوشیده می شود غار زنده است و تغییر می کند؛ هر چند ممکن است دیدن این تغییرات به عمر کوتاه آدمی قد ندهد.
غار علیصدر پدیده ای طبیعی ست و هیچ انسانی در ساخت آن دخالتی نداشته است.

گالری تصاویر

معرفی ویدیوئی

مکان یابی بوسیله نقشه

نوشته‎های مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.